Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazıma başlamadan önce her bebeğin ya da çocuğun farklı gelişim özellikleri gösterdiğini belirtmek istiyorum. Benim anlatacaklarım; gece uykusuzluğu canına tak etmiş, yıllardır geceleri deliksiz 2 saat bile uyuyamamış, bu sebeple sinir sistemi zayıflamış hatta çökmüş, göz altları mor ve gün içerisinde zombi gibi dolaşan sevgili annecikler için. :) Yalnız değilsiniz, bugünler de geçecek sabırlı olun. :)

Uyku eğitimi nedir?

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Uyku eğitimi, bebeğe ya da çocuğa herhangi bir objeye bağlanmadan kendi kendisine uyumayı öğretmektir. Kimi bebek/çocuk buna ihtiyaç duymaz doğuştan genlerine kodlanmış şekilde gelmiştir ki bu tarz bir bebeğe sahip anne-babalar ne kadar şanslı olduklarını bilmeden yaşarlar :)

Bebeğin/Çocuğun uyku problemi genetik olabilir mi?

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bilimsel bir dayanağı olmamakla beraber toplum tarafından benimsenmiş bir söz vardır: Allah sana da senin gibi bir evlat versin :D Bu demek oluyor ki annenin ya da babanın bebekliklerinin kendi bebeklerine de geçme ihtimali var. Yani iş yine sizde bitiyor canlar. Ablam bebeğinin uyumadığından şikayet ettiği zamanlar "Tavşan yattığı kadar kaçar." derdi babam :D Az çektirmemiş o da annem ve babama şimdi acısı çıkıyor :D Çocuk sahibi olmadan önce anne ve babalarınıza bebekliklerinizin nasıl olduğunu sorun hatta eşinizinkini de öğrenin ki doğacak olan çocuğun uykusunun nasıl olacağıyla ilgili ufak bir bilginiz olsun :)

Uyku eğitimine başlamadan önce neler yapmalısınız?

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle bebeğinize bir uyku rutini oluşturun. Mesela, yatmadan önce ılık bir duş, bebek yağı ile hafif bir masaj, pijamaların giydirilmesi gibi. Her uykuya geçişte aynı rutini yapmalısınız ki bebek siz bunu yaptığınızda uyku vaktinin geldiğini anlasın.

Kendinizi ruhen ve fiziken bu duruma hazırlamalısınız.

Kararlı olmalısınız. En ufak bir krizde pes etmemelisiniz çünkü uyku eğitimi sırasında şimdiki uykusuzluğunuzdan çok daha uzun süre uykusuz kalacaksınız, buna kendinizi hazırlamalısınız. Etrafınızdakilerden destek istemekten çekinmeyin. Nasıl bir uyku eğitimi vereceğinizi onlara da anlatın ve size destek olmalarını isteyin. Ayrıca hangi yöntemi uygulayacaksanız o konuda yeterince bilgi sahibi olmadan eğitime başlamayın.

Uyku eğitimi yöntemleri nelerdir?

1) Richard Ferber – Kontrollü Ağlatma

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu yöntemde bebeğinize uyku rutininden sonra uykulu ama henüz uyumamış haldeyken yatağına yatırıp "iyi geceler" dedikten sonra odadan çıkmalısınız. Bebek bir müddet sonra mızmızlanmaya ve ağlamaya başlayacaktır. Dışarıda bekleme süreniz 3 dakika kadar olmalı. Bu süre sonunda ışığı açmadan, bebeğin yanına gidip onu tıpışlayarak sakinleştirmeli ve en fazla 1 dakika kadar yanında durup "iyi geceler" dedikten sonra dışarı çıkmalısınız. Bu sefer dışarıda durma süreniz biraz daha uzun olmalı 4 dk kadar. Bebek hala uyumamışsa aynı şeyleri tekrar yapıp dışarı çıkmalısınız. Bu bebek uyuyana kadar devam etmeli. İlk gece bu şekilde uyutulduğunda 20 dakikada uyuduysa, ikinci gece bu duruma direnç gösterecek ve daha uzun sürede mesela 30 dakika gibi, uykuya dalacaktır. Şanslıysanız üçüncü ya da dördüncü gece bebeğiniz bu uyuma şekline alışmış, kendi kendine uyumayı öğrenmiş olacaktır. Sabırlı olun.

2) Tracy Hogg – Yatır Kaldır

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tracy ablamızın öncelikle yapmamız gerektiğini düşündüğü bir uykuya geçiş şekli "şşş-pat" yapmaktır. Yani bebek yatağındayken uykuya dalana kadar sırtını hafifçe tıpışlamak ve şşşş diye ses çıkarmaktır. Kesinlikle ninni ya da başka bir konuşma olmadan. Ama çocuğunuz büyükse yatır-kaldır yöntemini uygulamak daha doğru olacaktır. Bu yöntemde bebek uykuya dalana kadar onun yanında olursunuz. Uyku rutininden sonra bebeği yatağına koyarsınız ve her ağladığında onu kucağınıza alıp şşşş gibi sesler çıkararak sakinleştiği anda yatağına geri koymalısınız. Bunu bebek her ağladığında uyuyana kadar yapmalısınız. Bunu bazen 10 bazen de 20 kez yapmanız gerekebilir ama sabırlı olduğunuz sürece bebeğiniz ortalama 5 günde kendi kendine uyumayı öğrenecektir. Burada bebeğe verilen mesaj şu: "Sen uyuyana kadar ben senin yanındayım."

3)Kim West – Kontrollü uzaklaşma

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu yönteme de yine rutin ile başlamanız gerekiyor. Bebeğinizin beşiğinin yanına bir sandalye koyuyorsunuz ve bebeğiniz uyuyana kadar onu sevip okşuyorsunuz. Uykuya dalacağı sırada bu hareketlerinizi azaltıyorsunuz. Bu yöntemde ilk üç gün bebeğin yanında durun ve sonraki günler sandalyenizi yavaş yavaş uzaklaştırın. Birkaç gün sonra odanın dışına çıkmış olacaksınız. Bebeğiniz sizi göremeyecek ama sesinizi duyacak. Eğer çok ağlarsa gidip kucağınıza alıp sakinleşince yeniden yatağına koyup odadan çıkmalısınız. Bir kaç hafta sonra bebeğinizi yatağına koyup odadan çıktığınızda bebeğiniz kendi kendine uyuyacaktır. Bu yöntem diğerlerinden daha uzun sürede sonuç veriyor ama bebeğini ağlatmak istemeyen ebeveynler için güzel bir yöntem. Diğerlerinde olduğu gibi bunda da sabırlı olmalısınız.

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüm yöntemler bunlarla sınırlı değil elbet. Size ve bebeğinize en uygun uyku eğitimine siz karar vereceksiniz. Tabii bir de bu yöntemleri ,bebek en az 6 aylık olmadan uygulamayın.

Bebeğinizin geceleri uyanmasından şikayetçi değilseniz bunları yapmak zorunda değilsiniz. Her bebek farklı olduğu gibi her anne de farklıdır. Önemli olana bebeklerin ve de annelerinin sağlıklı bir şekilde bu dönemi atlatmasıdır.

Hem bebeklere hem de anneciklere bol uykulu günler, geceler diliyorum. :)

@ponçikmom

#JassmennAnahtar Kelimeler

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? . tanıtımı. Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Her etkinlik için gerçek şu ki, Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?" demiştim.

"Keşke iyi bir x Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

"Şimdi kötüler için Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? .

Bugünün Bebeklere/Çocuklara Uyku Eğitimi Verilirken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar