Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

Dün Çocukken neyden korkardınız? sorusunu sorduğumda, görüş yapan üyelerden birisi "Biz çocukken tanıştık mapushane ile çocuk olmadan büyüdük biz..." dediğinde içim cız etti. O sebeple hapishanede anneleriyle beraber mahkum olan çocuklardan bahsetmek istedim. Konu ile ilgili araştırma yaparken internette okuduğum şeyler beni gerçekten çok üzdü. Bu konu ile ilgili bir milletvekilinin hazırladığı rapora göre Bencemi yazacağım. Bu Benceyi yazmayı çok istiyorum ama cümlelerimi nasıl toparlayacağım bilemiyorum. O sebeple yazım hatalarım olursa şimdiden özür diliyorum...

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Adalet Bakanlığı’nın Gamze İlgezdinin bilgi edinme talebine verdiği cevaplara göre 2017 yılı Nisan ayı itibariyle:

Anne mahpusların yanında, hapiste tutulan 0-6 yaş arası çocuk sayısı 291’i erkek, 269’u kız çocuğu olmak üzere toplam 560.

Annelerin önündeki seçenekler

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Annelerinin suç işlemesi sonucunda bazen anne karnında, bazen de doğumdan kısa bir süre sonra hapishane ile tanışıyor çocuklar. 0-6 yaş çocukların annelerinin önünde pek fazla bir seçenek yok açıkçası.

- Dışarıda bakabilecek bir yakını varsa ona bırakabilir,

- Bakacak kimse yoksa hapishanede anneleriyle kalabilir,

- Anneleri kabul etmezse devlet koruması altındaki çocuk yuvalarına verilebilir.

Birçok anne gerek emzirme ve gerekse güvenlik sebebiyle, çocuklarının kendileriyle beraber kalmasından yana.

Sessiz kalan çocuklar

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Çocuklu anneler koğuşlarda dışlanma durumunu yaşıyorlar. Çocukların sesinden rahatsız olan mahkumlar ya koğuş değiştiriyor ya da çocuklara sürekli sessiz olmaları yönünde telkinde bulunuyorlar. Çoğu çocuk da hep sessiz olmaları gerektiği için isteklerini beden diliyle anlatma yolunu seçiyorlar. Bu da geç konuşmalarına sebep oluyor.

Çocukların beslenmesi problem

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Hapishanelerde yemekler her zaman problem olmuştur. Çocuklar için ise durum daha da zor. Anneler günlük ekmek haklarıyla hem kendilerini hem çocuklarını doyurmak zorunda. Annelere verilen yemek hakkında çocuklar yok sayılıyor. Çatal ve kaşıklar da çocuklar için uygun değil.

Oyuncaksız çocuklar

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

0-3 yaş çocuklar kreşe gidemedikleri için koğuşlarda oyuncaksız büyüyorlar. Hediye gelen oyuncaklar kontrol amaçlı teknik görevlilerce sökülüyor ve oyuncakların birçoğu kullanılamaz hale geliyor. Anneler de çareyi bezden bebekler yapmakta buluyor.

Çocuk diye ayrım yapılmıyor

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Çocuklar cezaevlerindeki kreşler dahil bir yerden bir yere giderken diğer mahkumlarla aynı muameleyi görüyorlar. Xray cihazından geçerken tokası yüzünden cihaz öttüyse tokayı çıkartıp defalarca xray cihazından geçiriyorlar. Koğuş aramaları çocukların gözleri önünde oluyor ve çocukların bile üstü aranıyor. Bu durum çocukların psikolojik travma yaşamasına sebebiyet veriyor.

Çocukların sağlık sorunları

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Cezaevleri çocuklar için her türlü olumsuz bir ortam. Özellikle sağlık açısından çok sıkıntılı bir ortam. Koğuşların revire gitmeleri için belirli günleri var, onun dışında hastalansanız ve durumunuz çok acil olsa dahi revire gitmenize izin yok. Bu durum çocuk için de geçerli. Üstelik ilaçlara da ulaşmanız en az 2 gün sürüyor. Hapishanelerde sürekli doktor olmadığından dolayı çocukları hastaneye sevk ettiklerinde annelerinden ayrı götürüyorlar. Çocukların hastanelerden ne kadar korktuklarını düşününce, o çocukların neler yaşadığını neler hissettiğini anlamak çok zor değil.

Yatacak yerleri yok

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Çocukların yok sayıldığı bir diğer konu da yataklar. Çocuklara ayrı yatak verilmediği için anneleriyle beraber yatıyorlar. Hücrelerde kalan annelerin çocukları alan yetersizliğinden emeklemeyi öğrenemedikleri için ilerde yürüme problemleri yaşıyorlar.

Arkadaş ortamları yok

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Çocukların gelişimleri açısından yaşıtları ve hemcinsleriyle oynamaları çok önemli. Fakat bu durum cezaevlerinde büyüyen çocuklar için pek mümkün değil. Özellikle anneleriyle beraber kalan erkek çocukları, onlara rol model olacak bir erkek görmedikleri için sürekli kadınlarla aynı ortamda olmaları onları örnek almalarına sebep oluyor ve kimlik bunalımı yaşıyorlar.

Annesinin yanında kalan çocukların yaşlara göre dağılımı ise şöyle:

0-12 - 53 erkek – 61 kız - 114
1 yaş - 73 erkek – 55 kız - 128
2 yaş - 59 erkek – 55 kız - 114
3 yaş – 48 erkek – 33 kız - 81
4 yaş – 36 erkek – 34 kız - 70
5 yaş – 11 erkek – 20 kız - 31
6 yaş – 3 erkek – 2 kız - 5
Bilinmeyen – 8 erkek – 9 kız - 17
Toplam – 291 erkek – 269 kız - 560

Gökyüzüne hasret kalan çocuklar

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı:

Hapishanelerde annelerine mahkum 560 çocuğun ancak 100 tanesi gökyüzünü görebiliyor. Onların tek avantajı açık cezaevinde kalıyor olmaları. Diğer 460 çocuk maalesef ki kuşları, bulutları, ağaçları göremeden, demir parmaklıklar ve yüksek duvarlar arkasında yaşıyorlar hayatlarının en güzel zamanlarını...

0-6 yaş arasında hapishanede büyüyen çocuklar, dış dünyaya gittiklerinde korkuyor ve tekrar hapishaneye dönmek istiyorlarmış. Ne acı, belki de anneleriyle hapishanelerde geleceğin suçluları yetişiyor

...

Bu yazıyı hazırlarken kendimi sorguladım, hapishanedeki annelerle biraz empati kurmaya çalıştım. Gerçekten çok zor. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Annelerin, babalarının günahlarını çocuklar çekmesin.

Diyelim ki ceza evine düştünüz. Çocuğunuzla hapishanede yaşamak ister miydiniz?

Çocuklar dünyayı alacak elimizden, Ölümsüz ağaçlar dikecekler...
Çocuklar dünyayı alacak elimizden, Ölümsüz ağaçlar dikecekler...

Sevgiyle.. :)

@ponçikmom

#JassmennAnahtar Kelimeler

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" . tanıtımı. Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!", özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

Her etkinlik için gerçek şu ki, Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"" demiştim.

"Keşke iyi bir x Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

"Şimdi kötüler için Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!" .

Bugünün Cezaevi Çocuklarının Yaşamı: "Çocuk Olamadan Büyüdük Biz!"

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar