Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuk sahibi olan ailelerin en çok korktuğu konudur çocukların cinsellikle ilgili sorduğu sorulara cevaplar vermek. Cinsellik bir çok toplumda aşılması gereken tabuların başında gelir. Evli çiftler bile cinsellikle ilgili isteklerini, rahatsızlıklarını dile getirmeye çekiniyorlarken bunu çocuklarına nasıl anlatacaklar merak ediyorum. Cinselliği utanılacak bir olgu haline getiren ebeveynlerin yetiştirdiği çocuklar, cinsellik ile ilgili sorularına ya arkadaş çevresinden ya da internetten cevap bulmaya çalışıyor. Bir çoğu da eksik bilgiler ediniyor. Bu çocuklar büyüdüklerinde içlerindeki bastırılmış cinsellikle ilgili meraklarını güvensiz yollardan, güvensiz şekilde öğreniyorlar. Sapık ve tecavüzcülerin çocukluklarında bastırılmış ve yanlış bilgilendirilmiş cinsellik olduğunu düşünüyorum.

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Bu konuya verilebilecek en iyi cevapları bir uzmandan öğrenmek iyi olur diye düşündüm. Sosyal medya annelerinden "Akademisyenanne" yani Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, yayınladığı "Korkma! İyi Bir Annesin" kitabında çocuklara cinsel eğitim verilmesiyle ilgili güzel bilgiler paylaşmış. Buyurun o zaman beraber bilgilenelim..

1- Çocuğumun cinsellikle ilgili sorular sorması normal mi?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Normal ve çocuğun gelişimsel sürecinin bir parçası. Ne kadar sakin kalıp kendini bu tarz sorulara hazırlarsan o kadar rahat atlatırsınız bu süreci. Önemli olan panik yapmamak ve çocuğuna doğru bilgiler vermek.

2- Çocuğuma kaç yaşında cinsel eğitim vermeliyim?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Öncelikle bu tür soruların çocuktan gelmesini beklemek en doğru davranış biçimidir. 2-3 yaş aralığı çocuğun kendisini ve karşı cinsi keşfettiği ve farklılıklarına dikkat ettiği dönemdir. Genelde bu yaşlarda cinsellikle ilgili sorular sorarlar. Eğer sormuyorsa, ya size sorduğunda sizin verdiğiniz cevaptan dolayı sizden çekinip bir daha sormak istememiştir; ya da kendinden büyük çocuklardan veya televizyondan öğrenmiştir. Çocuğunu bu noktada iyi gözlemlemelisin.

3- Çocuğa cinsel eğitimi annesi mi, babası mı vermeli?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Kız ya da erkek çocuk diye ayırt edip sorularını ona göre cevaplamak yanlış bir davranış. Çocuk, bu soruları kime yöneltmişse onun cevap vermesi gerekiyor. Çünkü çocuk bu tarz soruları kendisine yakın hissettiği kişiye sorar.

4- Çocuğumun sorduğu sorulara ne ölçüde cevap vermeliyim?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuğun yaşı bu noktada en önemli etken. Yaşına uygun cevaplar vermelisiniz. Eğer çocuğunuzun sorduğu soruya cevap verebileceğinizi düşünmüyorsanız, bunu ona uygun bir şekilde söyleyin. Emin olun çocuğunuz sizi anlayışla karşılayıp, bekleyecektir. Siz de sorduğu soru ile ilgili araştırma yapabilir ya da bir uzmana danışabilirsiniz.

5- Neden konu cinsellik olunca çocuğumla konuşmak daha zor geliyor?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Cinsellik, çocuğun gelişmesini beklediğimiz diğer alanlarından farklı bir alan değil. Çocuk bütünsel olarak gelişimini tamamlamalı. O sebeple cinsellik konusunu geçiştirmemelisiniz.

6- Çocuğun kendi kendine öğrendiği bilgiler yeterli olmaz mı? Cinsel eğitim bu kadar önemli mi?

Çok güldüm bu gife yaa :D
Çok güldüm bu gife yaa :D

Cinsel eğitim dendiğinde aklımıza sadece doğum süreci ve üreme organlarını tanıtmak gelmemeli. Cinsel eğitim, çocuğa cinsiyet algısını, kendi bedenine ve başkasının bedenine saygı duymayı öğretir. Doğru cinsel bilgilerle büyümüş bir çocuk ilişkilerinde daha az problem yaşar.

7- Televizyon izlerken aniden çıkan cinsel içerikli bir sahne karşısında nasıl davranmalıyım?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çoğu ebeveyn cinsel içerikli bir sahne çıktığında hemen kanalı değiştirmek ister ama Akademisyenanneye göre bu çok yanlış bir davranış. Çocuk göreceği kadarını görmüş olacak, sen kanalı aniden değiştirirsen çocukta buna karşı bir merak olacak ve devamında ne olabilir acaba diye araştırmaya başlayacak. Bunun önüne geçmek için izlenecek programları önceden incelemekte fayda var.

8- Çocuğumuzun bizi çıplak görmesinde sakınca var mı?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuklar 3 yaşına kadar çıplaklık konusunu önemsemez, fakat 4-5 yaşlarından sonra çocuğun yanında çıplak gezilmemeli. Hatta bunu ona da yapmaması gerektiğini anlatmalısınız. Mahremiyet eğitimi bu noktada başlamalı.

9- Çocuğum karşı cinsin davranışlarına özeniyor, ne yapmalıyım?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Ebeveynler bu konuda çok panikliyorlar. Erkek çocuklar bebekle oynadığında ya da kız çocukları babaları gibi tıraş olmak istediğinde cinsiyetleri değişmez. Akademisyenanne, bu konu için şöyle diyor: "Çocuk aslında sadece merak ediyor. Biz yetişkinler bu sorulara fazla anlamlar yükleyip, endişelere kapılıyoruz. Kadınların topuklu ayakkabı giydiğini oğlumuza, erkeklerin tıraş olduğunu kızımıza açıklayabiliriz. Keşfetmek istemiştir, o kadar..."

10- Erkek çocuğumu ne zaman sünnet ettirmeliyim?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Doktorlar ilk 6 ay ya da 7-8 yaşından sonra yaptırılmasını uygun görüyor. 3-4 yaşlarda çocuklarda "kastrasyon fobisi" yani penisini kaybetme korkusu yaşabilecekleri için bu dönemde yapılması psikolojik açıdan uygun görmüyorlar.

11- Çocukların sorduğu klasik sorular için doğru yanıtlar ne olmalı?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Her çocuğun sorduğu klasik sorular vardır. Bunlar hakkında bilgi sahibi olup düzgün ve anlaşılır cevaplar vermek önemli.

Ben nereden geldim? Bebekler nasıl doğar?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuğa, "Seni leylekler getirdi, kapıda bulduk, çarşıdan aldık" gibi cevaplar verilmemeli. "Sen karnımın içerisinde, sıcacık bir yerde büyüdün." cevabını vermek şimdilik yeterli olacak.

"Peki nasıl çıktım?" sorusu gelmeden, bu konu hakkında konuşma ama bilgi edinip zamanı bekle, diyor Akademisyenanne.

Bebek anne karnından nasıl çıkar?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

"Bebekler annenin vücudundaki bir delikten çıkar." cevabı yeterli olacak. Eğer anlamazsa ya da daha fazla bilgi isterse bir kağıda çizerek açıklamaya çalışabilirsin.

"Bu" nedir?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuk size gelip cinsel organını göstererek "Bu nedir?" diye sorduğunda, basit bir şekilde ve doğru isimleriyle tanıtmanız gerekli. Kız çocukları "Anne benim pipim nerede?" diye merak etmesi, erkek çocuklarının ise "Ya pipim düşerse, koparsa?" diye korkması çok normal bir davranış. Akademisyenanne bu durumu şöyle açıklıyor:

"Kızlar kız olarak, erkekler erkek olarak dünyaya gelirler. Bütün erkeklerin penisleri, bütün kadınların da vulvaları vardır. Doğduklarında böyledir, büyüdükçe bu durum değişmez. Bak mesela fillerin hortumu, tavşanların upuzun kulakları, atların kuyrukları vardır, doğduklarında böyledir. Sen hiç hortumu olan bir at gördün mü? Bu hiçbir zaman değişmez!"

Babamın penisini, annemin vulvasını görebilir miyim?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çıplak gezme konusunda anlatıldığı gibi, insanların mahrem yerlerinin kimseye gösterilmemesi gerektiğini uygun bir dille anlatmalısınız. Akademisyenanne şöyle demenizi tavsiye ediyor: "Hayır, ne yazık ki göremezsin çünkü bu organlar bize özeldir. Bunları herkese göstermek doğru değildir. Ayrıca insanların bu organlarımıza dokunmalarına ve bunlar hakkında konuşmalarına da izin vermemeliyiz."

#EğitimŞart.. :)

@ponçikmom

#JassmennAnahtar Kelimeler

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? . tanıtımı. Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Her etkinlik için gerçek şu ki, Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?" demiştim.

"Keşke iyi bir x Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

"Şimdi kötüler için Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli? .

Bugünün Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar