Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Geçenlerde otobüs durağında beklerken, küçük bir çocuğun bir kediye taş attığını gördüm. Gözlerimi hemen yanında sabit ve umursamazca oturan annesine çevirdim. Belki müdahale eder diye. Fakat kendisinden müdahale gelmediği gibi umurunda da olmadı. Bunu görünce olaya müdahil oldum ve çocuğu anlayacağı bir dilde uyardım fakat annesinden tepki gelmediği için çocuk devam etmeye çalıştı ki, benim gözlerimdeki bakışı görene kadar...

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Bu tür anneler "Amaaan çocuktur o, ne olacak?" tarzı düşünseler de, ileride Tanem Sivarın komşusu gibi katil de olabilirler, hayvanlara acımayıp vicdansızlıklarını gencecik askerleri ve öğretmenleri katledecek kadar ilerleyen terörist de olabilirler. O yüzden "Aman çevre eğitimi de neymiş? Zaten bir sürü eğitim veriyorum ben çocuğuma." demeyin.

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Peki çevre eğitimini nasıl vermeliyiz?

Bir okul öncesi öğretmeni olarak size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım.

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Okul öncesi dönemdeki bir çocuk için “çevre” içinde bulunduğu ortamın tümüdür. Odası, evi, aile bireyleri, komşuları onun çevresini oluşturmaktadır.

Çocuğun çevresiyle ilgili öğrenebileceği olgular “çevresini tanıması ve çevreyi koruması” olarak ele alınabilir. Çocuğun çevresini tanıması ve benimsemesi için çevresi ile ilgili farkındalık oluşturulması; çevresini koruyabilmesi için de farkındalığın yanı sıra bazı sorumluluklar verilerek çevresine karşı sorumluluk duygusu geliştirmesi gereklidir (Akt: Yağlıkara, 2006).

Çevre Eğitiminde Ailenin Rolü

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Chawla (1998), çevresel duyarlılığın belirleyicileri hakkında 6. Sınıfa giden 120 öğrenci üzerinde yaptığı araştırmada evde çevre hakkında konuşan çocukların çevre duyarlılığının daha yüksek olduğunu belirlemiştir. Araştırma sonuçlarının %77 kadarı aile üyelerini çevresel ilginin önemli bir etkeni olarak belirlemiştir, sadece %31 kadarı öğretmenlerin bir etkisi olduğunu belirlemiştir. Bu bulgular, öğretmenlerin ve eğitmenlerin öğrencilerin davranışlarını bazen etkilediklerini fakat daha güçlü etkinin aileden geldiğini göstermektedir.(Akt: Kesicioğlu, 2008).

Bu bilimsel araştırmadan da anlaşıldığı gibi aile, çevre eğitimi açısından en önemli kaynak. Çünkü bir çocuğun bir numaralı örneği anne babasıdır. Anne babası çevreye değer veriyor, hayvanlara sahip çıkıyor, çevre dostu malzemeler kullanıyor ve geri dönüşümlü maddeleri çöpe atmıyorsa çocukları da aynı şeyleri yapacaktır. Kendimden bir kaç örnek vermek istiyorum:

Benim annem ben kendimi bildim bileli hiç bir zaman geri dönüşümlü maddeleri çöpe atmazdı. Biz attığımızda ise çöpten alıp geri dönüşüme koyardı. Bu bende o kadar büyük bir etki oluşturdu ki artık asla geri dönüşümlü maddeleri çöpe atamıyorum. Eğer çevremde geri dönüşüm kutusu yoksa çantama koyup eve getiriyorum.

İlk beslediğim hayvan, babamın getirdiği annesiz kalmış, küçük yavru bir kediydi. Bu yüzden asla dışarıdaki hayvanlara eziyet edilmesine katlanamam.

Eğer siz de çoğunuz ile birlikte yaparak yaşayarak bir şeyler öğrenirseniz, çocuğunuz bunları ömürleri boyunca uygulayacaktır.

Sevgiyle kalın...

Muallime__Anahtar Kelimeler

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? . tanıtımı. Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

Her etkinlik için gerçek şu ki, Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?" demiştim.

"Keşke iyi bir x Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

"Şimdi kötüler için Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim? .

Bugünün Çocuğuma Çevre Bilincini Nasıl Vermeliyim?

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar