Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Şüphesiz, her anne-babanın istediği durumlardan bir tanesi, çocuklarının sorumluluk almasını bilen ve bu şekilde yetişebilen bireyler olmasıdır. Çocuklara, sorumluluk bilincini aşılamadan önce anne ve babanın kendisine bakması gerekmektedir. Yani, çocuklarına örnek olabilmeleri ve bunun için de önce kendi sorumluluklarının farkında olmaları ve yerine getirmeleri gerekmektedir.

Anne-babalar, kendi sorumluluklarınızdan ve yapmanız gerekenlerden haberdarsanız, çocuklarınıza sorumluluk bilincini kazandırmak için verebileceğim önerileri okumaya devam edebilirsiniz.

Buyurun bakalım...

1- Çocuğunuzun yaşına, boyuna ve gelişimine uygun görevler verin

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Evet, anne-babalar sorumluluk bilincini aşılamaya ve kazandırmaya başlamadan önce çocuğunuzu güzelce tanımanız gerekmektedir. "Her anne-baba çocuğunu tanır" gibi cümleler kuran çoğu kişi olacaktır ama o işlerin öyle olmadığını, aslında çocuğunuzu çok iyi bir şekilde tanımadığınızı da belirtmek isterim. O yüzden, önce çocuğunuzu tanımaya ve ona uygun davranmaya çalışmanızı tercih ederim. Mesela, çocuğunuzun yaşını ve gelişimini değerlendirerek işe başlayabilirsiniz. Yani, "sorumluluk bilincini hemen kazansın, beni de uğraştırmasın" şeklinde düşünüp, onun yaşına, boyuna ve gelişimine uygun olmayan, büyük gelen sorumluluklar vermekten kaçınmalısınız. Onun yapabileceğini düşündüğünüz, yaşına uygun, boyuna uygun ve gelişimine uygun olan görevleri vererek ve çocuğunuzu tanıyarak sorumluluk bilincini aşılamaya başlayabilirsiniz.

2- Çocuğunuza rol model olun

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Girişte belirtmek istediğim de buydu. Yani, siz kendi sorumluluklarınızı bilmeden, çocuklarınıza sorumluluk öğretmeye kalkışmayın çünkü bu süreçte çocuklarınıza rol model olmanız gerekmektedir. Eğer, siz sorumluluklarınızın farkında olmazsanız, yerine getirmezseniz ve çocuğunuza sorumluluk bilincini aşılamaya çalışırsanız, başarılı olamazsınız çünkü rol model olmaktan epey bir uzaksınız ve kendi yapmanız gereken ama yapmadıklarınızı, çocuğunuza kazandırmaya çalışıyorsunuz. Sizce de saçma ve yanlış bir durum değil mi? Bunu düşünün ve sonra da çocuğunuza rol model olmaya başlayın. Mesela, çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutun. Yapamayacağınız sözleri vermeyin. Birlikte dişlerinizi fırçalayın ve daha da fazlası... Bunları yapmaya başlamakla rol model olacağınızı ve bu süreci hızlandıracağınızı unutmayın.

3- Onun yapması gereken sorumlulukları/görevleri siz yapmayın

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Anne-babalar bu madde başlığını okuyunca eminim ki hafif bir şekilde gülümseyecekler ve yaptıkları gözlerinin önünden geçecektir.

Bahsettiğim şey, çocuklarınızın yapabileceği görevleri, sorumlulukları siz yapmayın ya da kendi bozduğu yerleri, "aman, o daha çocuk, ben ona kıyamam, yorulmasın. Ben şimdi hallederim, büyüyünce de kendisi yapar." demeyin.

Böyle bir düşünce içerisinde olmanız çok yanlıştır. Ayrıca, bu şekilde düşünmek ve düşündüklerinizi uygulamanız, sorumluluk bilincini aşılamak için engel bir davranıştır ve çocuğunuzda, "ben bozarım, annem-babam nasıl olsa düzeltir" demesine yol açıp, görevlerinin farkında olmasını engellemektedir. O yüzden, çocuğunuzun yapması gereken görevleri (üstünü giymek, bozduğu yerleri düzeltmek gibi) kıyamayıp, siz yapmayın. Onun yapmasını ve görevlerinin farkında olmasını sağlayın. Yine de kıyamıyorsanız, onunla birlikte de yapabilirsiniz.

4- Çocuklarınızın ödevlerini siz yapmayın

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Çocuğu okula giden çoğu anne-babanın yaptığı yanlışlardan bir tanesi de budur. "Okulda zaten yoruluyor, bu yetmezmiş gibi bir sürü ödev veriyorlar, iyice kısıtlıyorlar ve yoruyorlar çocuğumu" şeklinde düşünüp, çocuklarının yapması gereken ödevleri kendileri yapıyorlar. İyilik yaptıklarını düşünüyorlar ama yanlış bir davranış sergilediklerinden maalesef ki haberleri yok.

Anne-babalar, ödevler çocukların yapması gereken görev ve sorumluluklardan bir tanesidir. Ödevlerini yaparken elbette yardım edebilirsiniz ama bu yardımın kontrolünü kaçırıp, yanlışa çevirmemeye dikkat etmelisiniz.

5- Sabırlı davranın

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Sorumluluk kazandırmaya çalıştığınız kişinin çocuk olduğunu unutmayın. Çocuğunuz, yetişkin bir birey ya da her dediğinizi yapan bir robot değildir. Yani, sorumluluk kazandırmak uzun bir süreçtir. Bu uzun süreçte, çocuklarınız, sizin her dediğiniz görevi yerine getirecekler diye bir kural yoktur. Arada yapmak istemediği görevlerde olacaktır. İşte, bu zamanlarda anlayışlı ve sabırlı davranmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalı ve aceleci davranmamalısınız.

6- Çocuklarınızın arasında cinsiyet ayrımı yapmayın

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Çocuklar arasında cinsiyet ayrımı yapmak yanlış bir harekettir. Mesela, yemek yediniz diyelim, sofrayı kaldırmasını kızınızdan isteyip, oğlunuzu serbest bırakmayın. Böyle yapmak oğlunuzu sorumluluktan ve kadınlara yardım etmesi gereken konulardan uzaklaştırmaktadır. Bu yüzden, her ikisinden de sofrayı kaldırmasını ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini istemelisiniz.

7- Günlük yapması gereken görevlerini hatırlatın ve takip edin

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Çocuklarınızın yaşı büyükse, günlük yapması gereken görevler var demektir. Anne-baba olarak, size düşen ise, çocuğunuzu takip etmek olmalıdır. Yapmadığında hatırlatmak olmalıdır ve bu görevlerin iyice yerleşmesini sağlamak olmalıdır. Mesela, odasını düzenlemesi gerektiğini, yatağını düzenlemesi gerektiğini, ödevlerini yapması gerektiğini ve yapması gereken diğer konuları takip edip, hatırlatma yapmalı ve sorumluluk kavramını iyice yerleştirmeye çalışmalısınız.

8- Motivasyon artırıcı görev ve sorumluluklar verebilirsiniz

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Sorumluluk bilincini aşılamanın en eğlenceli tarafı, motivasyon artırıcı sorumluluklar almak ve vermektir. Mesela, çocuğunuzdan evinizdeki/bahçenizdeki çiçekleri sulamasını ve bundan sonra bu görevi kendisinin yapmasını isteyebilirsiniz ya da hayvanları besleme konusunda böyle bir görev verip, bunu sorumluluğa dönüştürmesini ve aldığı sorumlulukları başarıyla yerine getirmesini isteyip, izleyebilirsiniz. Unutmayın ki, bu yöntem çocuğunuzu hem eğlendirirken, hem de görevlerinin farkına varmasını sağlayacaktır.

Sorumluluk bilinciyle birlikte, öz güven ve birey olma duygusu da gelişmektedir. Bunları yapıp, yaşamak çocukların, ona bu fırsatları yaratmak ise anne-babanın görevidir. Anne-babalar, siz, siz olun görevlerinizi aksatmayın. Çocuklarınıza da mutlu ve sorumlu bir yaşamın kapısını açıp, şans tanıyın.

Verebileceğim naçizane tavsiyelerim bunlardan ibaretti. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sürçülisan yaptıysam, kusuruma bakmayın.

13.02.2018 SalıAnahtar Kelimeler

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? . tanıtımı. Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

Her etkinlik için gerçek şu ki, Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?" demiştim.

"Keşke iyi bir x Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

"Şimdi kötüler için Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir? .

Bugünün Çocuklara Sorumluluk Bilincini Aşılamak İçin Neler Yapmamız Gerekir?

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar