Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?
Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Kimdir bu _TasmalıKuş_? Böyle önemli ve hassas bir konuda neden onu ciddiye alıp söylediklerini dikkate alalım diyenler olacaktır, haklı olarak. O yüzden konuya ne kadar hakimim, ne derece bilgi sahibiyim, biraz bundan bahsetmek istiyorum. Eğer sizi tatmin etmezse okumamak da kendi tercihinizdir, en azından içinizin biraz rahat olması adına bu bilgileri nereden elde ettiğimi anlatayım. Bu kısımla ilgilenmeyenler dilerse bu paragrafı atlayıp ilk maddeden okumaya başlayabilirler, sevgiler :)

Öncelikle, konunun uzmanı olmadığımı belirtmemde fayda var. Gündemden asla düşmeyen istismar haberleriyle birlikte "Gelecekte kendi çocuğumu nasıl koruyabilirim?" soruları aklımda yerini aldı. Bu düşüncelere çözüm bulmak adına geniş çaplı bir bilgi arayışına girdim.

Youtube üzerinden yerli ve Türkçe çevirisi olan yabancı kaynaklardan eğitim videoları izledim. Uzmanların yapmış olduğu seminerlerden faydalanmaya ve notlarımı almaya özen gösterdim. Konu hakkında bir kaç kitap, makale okudum. Rayka KUMRU gibi seksologların bu konu üzerindeki bilgilerinden yararlandım. Bundan yaklaşık 3 sene kadar önce de çocuk gelişimi üzerine 4 buçuk aylık sertifikalı bir eğitim programına katıldım. Orada yer alan 16 eğitim modülünden biri de "çocuklarda cinsel gelişim" modülüydü. İşte bu kaynaklardan edindiğim bilgileri sizlere faydalı olur umuduyla burada derlemeye karar verdim. Umarım yazacaklarım hepimizin işine yarar.

Eğitim çözüm değildir ancak en büyük önlemdir.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki; hiçbir anne baba çocuğuna "bak oğlum, bak kızım; bu böyle, şu şöyle" diyerek istismarları bitiremez. Sadece eğitim yeterli değil, sistemin de desteklemesi gerek. Mevcut sistem değişmedikçe ve eğitim sistemine destek sağlayan başka çözümler üretilmedikçe bu konu tam anlamıyla çözülmüş olmayacak. Ama en azından, bilinçli ebeveynler olabilirsek çocuklarımızı bir nebze de olsa koruma altına almış oluruz.

Eğitim şu işe yarar; çocuk rahatsız olacağı bir durum olduğunda bunu ailesine söylemeyi öğrenir ya da karşısındakini gücü yettiğince durdurma imkanı bulabilir. Kastettiğim şey -Allahım düşüncesi bile içimi acıtıyor dile getirmek çok zor- tecavüz edilecekken vurup öldürmek değil. Bir çocuk buna elbette güç yetiremez.. "Benim evde kedilerim var görmek ister misin?" diyerek kandırılmaya müsait çocuklar olmamasını kastediyorum. Bir şekerle kandırılarak kendini öptürmemesi gerektiğini bilmesini ifade etmeye çalışıyorum. Umarım bütün sorunlar bu kadar basit boyutlarda kalır ve daha da ilerlemeden çözülür.

Utanarak, sıkılarak verimli olamazsınız. Yüzünüz kızarmadan bu işi halletmelisiniz.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Siz kızara kızara, gerilerek anlatırsanız bunları, çocuk da gerilerek dinleyecek ve anlatmanız bir fayda sağlamayacaktır. Öncelikle çocuğun cinselliği bir ayıp, bir yasak olarak görmemesi gerektiğini unutmayın. Toplumumuzda var olan tabuları unutun. Yasaklar her çocuğa ilgi çekici gelir. Eğer siz ona tatmin edici bir cevap vermezseniz, o bu bilgiyi çok yanlış yerlerden ve çok yanlış şekilde, zihnine zarar verecek kaynaklardan öğrenebilir. Cinsellik çocuğa bir yetişkin etkinliği olarak gösterilmeli ve kurulan cümlelere çok fazla dikkat edilmelidir. Anlatacağınız her şeyi kendinizden emin, gereksiz detay ve kafasında yer etmemesi gereken unsurlar bulunmadan anlatmalı ve anlayabileceği şekilde kendi bedeninde var olan ögeleri tanıtmalısınız. Bunu yaparken "kızım, oğlum seninle bir konu hakkında konuşmak istiyorum" şeklinde değil, bir oyun sırasında veya günlük olarak çok olağan bir zamanda, tabiri caizse laf arasındaymış gibi anlatmalısınız. Şu yaşta bile, biri bize "seninle konuşmam gereken bir şey var" dese geriliriz, ne var acaba diye. Çocukları germeden, basit ve akılda kalıcı bir şekilde kendimizi ifade etmeliyiz.

Çabuk giyin üstünü, bu yaptığın çok ayıp!

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

2 yaşındaki bir çocuğun evinde çıplak gezmek istemesi kadar doğal bir durum yoktur. Tam bezini değiştirecekken önünüzden fırlayıp evin içinde sonsuz bir sırıtış ve özgürlük hissiyle koşabilir. Bunlar karşılaşabileceğiniz çok doğal davranışlardır. Ya da ufak çocuklar doktorculuk oynayarak birbirlerinin bedenlerini tanımaya çalışabilirler. Bende olan onda da var mı? Ya da farklılıklarımız neler? Tarzı sorularına cevap ararken görebilirsiniz onları. Bunlar da çok normal. "Bu yaptığın çok ayıp derhal üstünü giyin" demeniz, yapacağınız en yanlış yaklaşım tarzı olacaktır. Bunun yerine hadi bu oyunu bitiriyoruz deyip ona neden giyinik durması gerektiğini anlatabilirsiniz. Ayıp kelimesini kullanmayın. Çocuk ayıptan anlamaz. Her şeye ayıp diyen bir toplumda yaşıyoruz. Çıplak gezmek ayıp, büyüklere küfür etmek ayıp, yolda geçen bir kadına ıslık çalmak ayıp, hatta sapıklık yapmak da ayıp.. İster basit görgü kurallarından biri olsun, isterse ciddi bir mesele, bir insanlık suçu olsun. Ayıp çok geniş bir kategori. Çocuğunuz bunu ayırt edemez. Ona "sadece banyoda ve üstünü değiştireceğin zaman çıplak durabilirsin. İnsanlar hayatlarını giyinik olarak yaşarlar ve senin vücudunu yetişkin biri olup izin verme hakkın olana kadar senden başka kimse göremez. Sen de başkalarının bedenlerini çocukken görmemelisin. Bütün insanlar bu şekilde yaşarlar. " şeklinde açıklayıp onu tatmin edin. Zaten çocuklar çocuk ve yetişkin yaşantısı arasındaki farkları ayırt edebiliyorlar, bundan şüpheniz olmasın. Dediklerinizi yadırgamaz ya da yanlış bir şey söylediğinizi düşünmezler.

Bedeninde var olan özel bölgeleri anatomik isimleriyle öğretin.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Pipi, kuku gibi komik ve anlamı olmayan tabirlerle çocuğunuzun zihnini kirletmeyin. Çocukken pipi diye bilinen şey büyüyünce bir anda penise dönüşmez, kuku denilen şey bir anda vajina olmaz. Cinsel bölgelerini erkek çocuğuna penis, kız çocuğuna vulva olarak öğretmelisiniz. Vajina da doğru bir isim değildir. O daha cinsel bir anlam ifade eden ve daha içte yer alan bir bölgedir. Kız çocuğunun özel olarak bilmesi ve kimseye dokundurtmaması gereken yer vajinanın dış kısmı yani vulva denilen bölgedir. Kız çocuğuna üst özel bölgeyi ifade ederken göğüs demeyin, meme deyin. Doğru ismini bilsin. Göğüs demek boyundan karna kadar olan ve göğüs kafesinin kapladığı tüm alandır. İsimlerin ne önemi var da demeyin, bedenini gerçek ismiyle tanıyan çocuk kendine ve diğer çocuklara saygılı olur, kendini daha doğru ifade eder.

Bunu söyleyince anne babalar şey sanıyor, çocuğum bunun ismini öğrendi ya, etrafta penis, vulva diye gezip bizi rezil edecek.. Yapmayın Allah aşkına. :D Çocukların hayal gücü zaten çok geniş, emin olun bunu söylemek aklına bile gelmeyecektir. Zaten bunları öğretirken, "bunlar senin özel bölgen ve diğer insanların bunu görmemesi ve onlara bahsetmemen gerekir" şeklinde anlatmalısınız. Emin olun, şimdiki çocukların hepsi çok zeki, ne demek istediğinizi anlayacaklardır.

Bu bölgeleri öğretirken kendi üzerinizden değil çocuğunuzun üzerinden gösterin. Ve asla ama asla bu bölgeleri öğretirken onlara dokunmayın. Elini tutup kendi eliyle o bölgeleri işaret edin veya dokundurun. Böylelikle o bölgelere sadece kendisinin dokunabileceğini bilir. Bu tür ince detaylar onun aklında çok fazla yer edecektir.

Özel bölgelerine asla kimse dokunamaz! Dıııt..! Yanlış cevap.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Bu çok yanlış bir ifade. Çocuğunuzu bu şekilde büyütmeniz, ileride cinsel yaşamında sorunlar yaşamasına, cinsel korkuları, tabuları olmasına sebebiyet verir. Cinselliği sadece erkeğin kızı kullanması, erkeğin kızı hamile bırakması, ona zarar vermesi olarak algılamasına neden olur. Oysa bu böyle bir şey değildir. 2 yetişkinin beraber yaptığı bir aktivite olarak bilmesi onun için yeterlidir. Çocuğunuza "kendine dokundurtma" talimatını başlıkta olduğu gibi değil, " çocukken özel bölgelerine kimse dokunamaz, ancak ileride bir yetişkin olduğunda sadece izin verdiğin kimseler dokunabilir. Aynı şekilde bu diğer çocuklar için de geçerli. Yani sen de, şu anda ve ileride yani büyüdüğün zaman, bir çocuğun bedenine bakmamalı ve dokunmamalısın." şeklinde vermelisiniz. Yabancı birine ne olursa olsun kendisini öptürmemesi gerektiğini, ailesinden biri olursa da, kendi istemediği müddetçe öptürmemeye hakkı olduğunu ve böyle bir durum olduğunda size bunu bildirmesi gerektiğini, ayrıca; kendisinin de bir yetişkin olduğunda bir çocuğa nasıl davranması gerektiğini şimdiden öğretmelisiniz.

Tutarlı olun ve söylediklerinizi destekleyici davranışlarda bulunun.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz şeyleri çocuğunuza tembihlediniz, çok güzel. Peki sonra ne yaptınız? Çocuğunuzu mıncıra mıncıra sevdiniz, hem de çocuk çığlık çığlığa ağlarken. "Ben senin annenim, ben senin babanım, biz seni istediğimiz gibi sevebiliriz!" dememelisiniz. Çocuğun özel alanı olan bedenine saygı duymalı, ona belirttiğiniz gibi, o istemedikçe öpmemeli ve yanaklarını sıkmamalısınız. İşten geldiniz, canınız kaynıyor, karnına yüzünüzü koyup gulugulu yapmak istiyor olabilirsiniz. O istemiyorsa yapmayın, tutacaksınız kendinizi. Yukarıda öneminden bahsettiğiniz şeyleri bu şekilde davranarak basitleştirmeyin. Çocuğunuza yanlış sinyaller vermeyin. Zaten kendisi de böyle bir sevgi, ilgi istediğinde size sokulacak, kendini salıp gülmeye başlayacaktır. Çocuğunuzun dilinden en iyi siz anlayabilirsiniz. O istemedikçe bu sevgi gösterisi iki tarafa da keyif vermeyecektir.

Çocuğun anneannesi geliyor, "oğlum o anneannen öpsün", komşudan bir amca geliyor "aman şu minik kızı bir sevemedik" dedi diye "hadi kızım git sevdir kendini" dememelisiniz. Böyle yaparak çocuğun kafasını karıştırırsınız, "annem hem kimse sen istemedikçe seni öpemez diyor, hem de zorla anneanneme ve o amcaya beni öptürüyor" diye düşünür ve nerede kendisini koruması gerektiğini bilemez. Zaten bahsettiğiniz kadar yakınınızsa bu insanlar, onlara ayıp falan olmaz, dert etmeyin. Çocuğunuza kendisini koruması gerektiğini öğretmeye çalıştığınızdan bahsederseniz anlayışla karşılayacaklardır. Herkes çocuk yetiştiriyor, yanlış anlamazlar. Anlıyorlarsa da boşverin, kimse çocuğunuzdan daha değerli, kimsenin hatrı da evladınızın güvenliğinden daha gerekli değil.

Bilmesi gerekenleri tek seferde anlatmayın, zamana yayın.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Alıp karşınıza, "bak yavrum, kimse bedenine dokunamaz, şuralar ayıp yerler, şöyle yapma, böyle etme.." şeklinde konuşmanız çocuğu afallatacak ve ne yapması gerektiğini aklında tutamamasına neden olacaktır. Bugün çıplak dolaşmaması gerektiğini kısa ve öz olarak öğrettiyseniz 2 gün sonra yine oyun esnasında o konuyu tekrar hatırlatın. 1 hafta sonra kendine dokundurtmaması gerektiğini söyleyin ve o akşam kardeşinizi misafir olarak çağırın evinize, çocuğunuza dokunmasını isteyin. Tepki vermediğinde " teyzesi, halası, dayısı, amcası (her kimse) bugün biz (atıyorum ismi Merve olsun) Merveyle onun kimseye dokundurtmaması gereken yerlerini öğrendik, sen bunu bilmiyor musun neden dokundun? Ama biz biliyoruz değil mi kızım? O yüzden bir daha böyle bir şey yaparsa onu uyarmalıyız." ya da sarıldı diyelim ki "hmm, bak dayısı Merve sana sarılmak istemiş, yoksa ona sarılmana izin vermezdi." şeklinde çocuğu tetikleyici, bildiklerini kullanması gerektiğini ifade eden, unuttuysa hatırlatıcı, hatırlıyorsa da pekiştirici davranışlarla öğrettiklerinizi aklında tutmasına yardımcı olmalısınız. Eğer öğrettiklerinizi uyguladıysa da ona bir aferin demeyi ihmal etmemelisiniz.

Anne, baba ben nasıl oldum?!

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

En can alıcı soruya geldik. Çok küçük yaşta olmasa da 3-4 yaştan itibaren, eğer hamilelik yani kardeş gelme gibi bir durum da varsa daha erkenden bu soruyu duyabilirsiniz. Her anne baba bu soruyu duyduğunda ufak bir kal gelme durumu yaşıyor. Çocuğunuzu leyleklerin getirmediğini hepimiz biliyoruz. "ıı şey, çocuğum ee, kem küm" diye lafı gevelemek bir işe yaramayacak. Siz işin cinsel ve "eyvah seviştiğimizi nasıl söyleyeceğiz" kısmını düşünüyor olsanız da çocuğun merak ettiği kısım sadece varoluştur. Bu kendi varlığını sorgulamaktan ibarettir. Altında gereksiz manalar aramaya lüzum var mı sizce? Ona basit bir şekilde, kendi aile yaşantınıza uygun olarak bunu ifade edin. Nasıl mesela? Şöyle;

"Anne baba olmak isteyen erkek ve kadında minicik, bizim gözümüzle göremeyeceğimiz yumurtacıklar, hücreler oluyor. Birbirini seven, saygı duyan ve birbirlerine çok güvenen (ailevi değerlerinize göre "evli olan" veya atıyorum yaş sınırı koymayı doğru buluyorsanız "şu yaşlardaki insanların" gibi ek bilgiler ekleyebilirsiniz) 2 yetişkin senin gibi tatlı (bu kısım dikkatini biraz dağıtır) bir çocukları olmasını istedikleri zaman o hücreler annenin karnında birleşiyor ve zamanla büyüyerek bebek oluyor. Sonra o bebekler doğuyor, büyüyor ve önce senin gibi bir çocuk oluyor, sonra zaman geçiyor ve bizim gibi bir yetişkin oluyor."

Ufak bir çocuğu bu bilgi tatmin eder. Tamam eyvallah ben cevabımı aldım deyip oyununa devam eder. Ama baktınız hala tatmin olmadı, yaş biraz daha büyük ve daha detaylı cevap istiyor, bu hücrelerin nasıl bir araya geldiklerini merak ediyorsa çocuk, yine geçiştirmeden cevabını üstü kapalı bir şekilde verin. Bu nasıl olacak peki? Şöyle;

"Sadece yetişkin olanların yaptığı özel bir davranışla, özel bir aktiviteyle bu hücreler birleşiyor." denilebilir.

Hala yeterli gelmiyor ve o davranış ne tarzı sorulara maruz kalıyorsanız "sana daha önce anlattığımız özel bölgelerin birleşmesiyle o hücreler birleşiyor" cevabını verin. Zaten vereceğiniz son cevap da bu olur. Ona yeterli gelecektir. Sokma, girme gibi çocuğun kafasında soru işaretleri ya da kaba, yanlış bir izlenim bırakacak kelimeler kullanmayın. Birliktelik zaten bu durumu ifade eden en güzel kelimedir. Hem çocuğun kafası karışmaz, hem de çocuk oluşumunu can yakıcı ya da yanlış bir şey olarak algılamaz. Merak etmeyin, çocuk zaten aklınıza gelen olayla ilgilenmiyor. O mevzuya tamamen felsefik olarak yaklaşıyor.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Umarım çocuklarımızı başına gelebilecek her sıkıntıdan koruyabilen ebeveynler olabiliriz. Hatta umarım çocuklarımızı korumak zorunda olmadığımız bir gelecek hazırlayabiliriz onlar için. Eğitim başta da söylediğim gibi, sadece bir önlemdir. Çocuğunun başına gelenler için ah vah eden çok anne baba var. Şunu unutmamalıyız, istismarda suçlu olan tek kişi faildir. Kimse çocuğumu iyi yetiştiremedim, yapması gerekenleri öğretemedim diye kendini suçlu hissetmemeli. Çünkü biliyoruz ki ne kadar eğitirsek eğitelim müdahale edemeyeceğimiz durumlar olabiliyor. Bizler sadece elimizden geleni yapmakla mükellefiz, bu yüzden içimizi ferah tutup çocuklarımızın arkasında korkulu değil, güçlü ve bilinçli ebeveynler olarak dimdik durmalıyız..

Okuduğunuz için teşekkürler. Sevgi ve güvenle kalın.. <3 :)Anahtar Kelimeler

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? . tanıtımı. Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

Her etkinlik için gerçek şu ki, Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?" demiştim.

"Keşke iyi bir x Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

"Şimdi kötüler için Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı? .

Bugünün Çocuklarda İstismara Karşı Önlem Nasıl Alınmalı Ve Cinsel Eğitim Nasıl Olmalı?

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar