Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal az görülür. Çünkü anne sütünde bulunan maddeler, ishale neden olan mikroorganizmaların oluşmasını büyük oranda engeller. Daha çok biberonla beslenen bebeklerde ve çocuklarda ishal görülür. Şimdi, bebeklerde ishal nedenleri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler bir göz atalım…

İshal, dünyadaki en yaygın çocukluk sorunlarından biridir. Korkutucu ve tehlikeli olabilir. Ancak, yeni doğmuş veya küçük bir bebeğiniz olduğunda, normal kaka ve ishal arasındaki farkı söylemek her zaman kolay değildir. Bebeğinizin ishal olup olmadığını, ishalin nedenleri ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde kolaylıkla bulabilirsiniz…

Bebeklerde ishal nedenleriNormal bir bebeğin dışkısı yumuşak ve incedir. Yenidoğanlarda bazen her beslenmede çok sık dışkı olur. Bu nedenlerden dolayı, bebeğinizin ishali olup olmadığını bilmekle ilgili sorun yaşayabilirsiniz. Bebek bezinde bir anda daha fazla dışkı gibi dışkıda miktarında değişiklik görürseniz bebeğiniz ishal olabilir; besleme başına birden fazla veya gerçekten sulu dışkı.

Bebeklerde ishali kesmek için ne yapmalı?

  • İshale yakalanan bebeklerin tedavisinde en önemli konu temizlik yani hijyendir. Anne veya babanın kişisel temizliklerine oldukça önem vermesi gerekir. Örneğin; bir anne evde bebeğin altını temizledikten sonra ellerini yıkamalı ondan sonra bebeğe dokunmalıdır. Biberon ve emzikler sık sık sıcak suda bekletilmelidir. Baba ise işten geldiği zaman ellerini ve yüzünü sabunla yıkamalı ondan sonra bebeğe dokunmalıdır.
  • Anne sütünü hiç kesmeden devam ettirilmelidir. Bebek anne sütüyle mikroplara karşı savaş verir ve sıvı kaybını önler. Anne sütü haricinde diğer sütler verilmemelidir. Onun yerine 6 aydan sonraki bebekler için çorba, doğal yoğurt, pirinç unu maması verilebilir.
  • Elma ve muz ishale iyi gelen meyvelerdir. Bebeğinize belirli miktarlarda bu meyvelerden verebilirsiniz. Sebzeleri içinde patates ishale iyi gelir. Patatesi haşlayarak koyu kıvama getirin. Püre şeklinde bebeğinize verebilirsiniz. İshale iyi gelen diğer bir sebze havuçtur.
  • Halk arasında en bilindik yöntem siyah çaydır. Şekersiz çayı içirerek ishali önleyebilirsiniz.

BEBEKLERDE İSHAL NEDENLERİ

Bir bebek birçok nedenden dolayı ishal olabilir. İşte tüm bebekler için ishalin genel nedenleri:

Hastalık: Virüsler, bakteriler, mantar organizmaları ve parazitler bebeklerde ishale yol açan enfeksiyonlara neden olabilir.

– Virüsler

Viral gastroenterit (genellikle “mide gribi” olarak adlandırılır) çocuklarda yaygın bir hastalıktır. İshal ve sıklıkla bulantı ve kusmaya neden olur . Belirtiler genellikle birkaç gün sürer, ancak yeterince sıvı alamayan çocuklar (özellikle bebekler) dehidre olabilir.

Rotavirüs bebekleri ve küçük çocukları etkiler ve sulu ishalin ortaya çıkmasına neden olabilir. Salgınlar, kış ve ilkbahar aylarında, özellikle çocuk bakım merkezlerinde daha yaygındır. Rotavirüs aşısı bu hastalıktan çocukları koruyabilir.

Coxsackievirus gibi enterovirüsler de özellikle yaz aylarında çocuklarda ishale neden olabilir.

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur

– Bakteriler

E. coli, Salmonella, Campylobacter ve Shigella gibi birçok farklı bakteri türü ishale neden olabilir. Bu bakteriler enfekte olduktan birkaç saat sonra ishal ve kusmaya neden olabilen “ gıda zehirlenmesi ” durumlarından genellikle sorumludur.

– Parazitler

Çocuklarda ishale neden olabilecek paraziter enfeksiyonlar arasında giardiasis ve cryptosporidiosis bulunur.

Katı Gıdaların Başlatılması: Bebeğinizin diyetindeki değişiklikler, bebeğinizin bağırsak hareketlerinde değişikliklere yol açabilir. Süt ürünleri, yumurtalar, glüten, yer fıstığı ve kabuklu deniz ürünleri, yiyecek alerjilerine ve ishale yol açan hassasiyetlere neden olabilir.

Bazı İlaçlar: Bebeğiniz antibiyotik gibi ilaçlar kullanmak zorunda kalırsa midesini bozabilir ve dışkıya neden olabilir.

Seyahat: Tıpkı yetişkinler seyahat ederken ishal olabildiği gibi, çocuklarda da görülebilir. Bebekler ve küçük çocuklarda ishal olma riski daha yüksektir. Küçük bebeklerle seyahat ederken ekstra dikkatli olun.

Tıbbi Koşullar: Bağırsak iltihabı gibi bazı tıbbi durumlar ishale neden olabilir.

Diş Çıkarma: Diş çıkarmanın kendisi, ishalin nedeni değildir. Ancak, diş çıkarma dönemlerinde bebekler kaşınmadan dolayı ağızlarına herşeyi sokarlar. Oyuncaklarda, dişlerde ve ellerde bulunan mikroplar, çocuğunuzun vücuduna girerek hastalığa ve ishale yol açabilir.

Besin Zehirlenmesi: Bozuk yiyecekleri yedikten sonraki saatler içinde hızlı kusma ve ishale neden olur. Çok uzun süre beklemiş yiyeceklerdeki mikropların neden olduğu kaynaklanan toksinlerden kaynaklanır. Çoğu zaman, belirtiler 24 saatten daha kısa sürede kaybolur. Genellikle tıbbi bakıma ihtiyaç duymadan evde tedavi edilebilir.

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

Bilinmeyen sebepler: Bazen bebek ishali için bariz bir neden yoktur.

Çocuğunuz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa derhal doktorunuza danışın:

– Kuru bir ağız, gözyaşı olmaması, koyu renk idrar veya çok hasta davranması
– İrin veya kan içeren ya da siyah veya sürekli yeşil renkte dışkı
– Sekiz saatten uzun süreyle ishale eşlik eden kusma
– İshale eşlik eden yüksek ateş veya ciddi karın ağrısı.

BEBEKLERDE İSHAL TEDAVİSİ

Çocuğun dışkıyla çok su kaybetmediği, dışkıda mukus ve kan görülmediği, yüksek ateşinin olmadığı, şiddetli karın ağrısının ve kusmasının olmadığı, beslenmesinin iyi olduğu vakalarda tedavide sadece ishal diyeti uygulamak ve ağızdan sıvı alımını sağlamak yeterlidir.

Ateş varsa, ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Vücudumuz için yararlı olan bakterileri içeren probiyotik veya prebiyotik olarak adlandırılan besin takviyeleri kullanılabilir. Eczanelerde hazır olarak satılan ve vücudumuz için gerekli mineralleri içeren “oral rehidratasyon sıvısı– ORS” hafif ishali olan çocukların kayıplarını karşılamak için verilebilir.

 

İshal gelişiminde risk faktörleri

İlk 4 ayda anne sütü ile beslenmeme,
Biberon ve emziğin mikroplarla çabuk bulaşması,
Besinlerin uygun şekilde hazırlanmaması ve saklanmaması,
Uygun olmayan su kullanımı, kötü hijyen özellikle kanalizasyon sisteminin bulunmaması,Kişiye ait risk faktörleri ( bağışıklık sisteminin zayıf olması, müzmin hastalık vb.),

İshal neden olur? 

Barsak enfeksiyonları: Virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar
Gıda zehirlenmesi
Diş çıkarma
Bazı gıdalara karşı hassasiyet (alerji)
Gereğinden fazla meyve ve meyve suyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar
Antibiyotik tedavisi
Üst/alt solunum yolu enfeksiyonları
Doğuştan metabolik hastalıklar

İshal belirtileri nelerdir? 

Sulu dışkı yapma
Dışkılama sıklığının artması
Dışkı miktarının artması
Sümüksü ve/veya kanla karışık dışkı
Kusma
Karın ağrısı
Huzursuzluk

İshal yılın her mevsimi olabilir. Ancak yazın yiyeceklerin daha çabuk bozulması, tatil yerlerinde hijyenik kuralların tam uygulanamaması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle daha sık görülür.

İshalin bulaşma şekilleri

Enfeksiyon en sık olarak dışkının ağız ve el teması yoluyla geçer. Aynı zamanda uzun süre bekletilmiş besinler, uygun şekilde hazırlanmamış konserveler ve iyi pişirilmemiş besinler, kaynağı belli olmayan içme suları da mikropları barındırarak ishale neden olur.

İshalin süresi ne kadardır? 

Genellikle birkaç saatten bir kaç güne kadar değişebilir. Daha uzun sürebilmekle birlikte, iki haftadan daha uzun süren ishaller doktor takibi gerektirir.

İshal tedavisi 

Nedenleri farklı olsa da ani başlangıçlı ishallerde tedavi yaklaşımları aynıdır. Kesinlikle ishal olan bebeğe doktor onayı olmadan antibiyotik yada diğer ilaçlar verilmemelidir. Küçük çocuklarda ishal özellikle kusma varlığında büyük su kayıplarına yol açtığından 5-7 gün içinde düzelebilecek olan barsak enfeksiyonu yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilmektedir. İshali başlayınca emzirilmesi ve beslenmesi kesilen, sıvı verilmeyen çocuklar günde 8 veya daha fazla sulu ishal yapan çocuklar, günde ikiden fazla kusması olan çocuklar ve 12 aydan küçük bebekler susuzluk açısından risk altında olan çocuklardır. Susuzluğu önlemek için bir sıvı verin. İshalli bebekte hem sıvı ihtiyacının hem de kalori alımının sağlanması önemlidir. Yağsız çorba, pirinç suyu ile ve seyreltilmiş sütle hazırlanmış muhallebi, ayran, elma suyu gibi sıvılar susuzluğu önlemek ve kalori ihtiyacını karşılamak için verilebilir. Altı aylıktan küçük ve henüz ek gıda başlanmamış bebeklerde emzirme sıklaştırılır. Bebek aldığı takdirde aralıklı kaynatılmış ılık su verilebilir.

İshal neden olur?

İshale ne iyi gelir? 

Şekerli meyve suları, şekerli çay, gazoz, kola gibi osmotik diyare ve hipernatremiye (kanda sodyum fazlalığı) neden olabilecek içecekler,
Kahve, bazı medikal çaylar ve sıvılar gibi uyarıcı, diüretik (idrarı arttırıcı) ve purgatif (müshil) etki oluşturabilecek içecekler.

Ne kadar aralıkla sıvı verilmelidir?

Her ishalli dışkıdan sonra;

2 yaşının altındaki çocuklara 50-100 ml sıvı (1/2-1 çay bardağı)
2 yaşından büyüklere 100-200 ml sıvı (1/2-1 su bardağı)
Daha büyük çocuklara içebildiği kadar sıvı verilmelidir.

Kusması olan çocuklarda aynı miktarda sıvı iki veya üç dakikada bir bir kaşık veya bir yudum şeklinde verilmelidir. Kısa zamanda çok miktarda sıvı verilmesi veya beslemeye zorlama kusmayı arttırmaktadır.

BESLENMEYİ SÜRDÜRÜN

Anne sütü alan bebeklerde emzirme sıklaştırılarak anne sütüne devam edilir.
Anne sütü almayan bebeklerde her zamanki mamasına daha sık olarak devam edilir. Mümkünse biberonla değil, kaşıkla verilmelidir. İshal için özel hazırlanmış mamalar bu aşamada gereksizdir.
6 aydan büyük ve katı gıda alan çocuklara süte ek olarak sebze, hububat ve diğer gıdalar verilir.
Yoğurt, balık, iyi pişmiş et, patates püresi, pirinç lapası gibi yüksek enerji ve protein içeren yiyecekler, taze meyve suları ve muz gibi potasyumdan zengin besinler tercih edilmelidir.
Çocuk her 3-4 saatte bir (günde 6 defa) beslenmelidir. Seyrek ve bir anda fazla besleme zararlı olabilir.
İshal durduktan sonra da 2 hafta süreyle her gün bir öğün fazla beslemek gerekir.

Ne zaman doktora başvurmalı?

Çok fazla sayıda ve miktarda dışkılama
Su içmeme çocuğun su kaybı belirtileri ( göz yaşı olmaması, gözlerin içe çökük olması, cildin kuru ve buruşuk olması, tükürüğün azalması) varsa
Tekrarlayan kusmalar
Dışkıda kan görülmesi
Ateşin yükselmesi
İdrar çıkışının belirgin azalması gibi durumlarda sağlık kuruluşlarından yardım alınmalıdır.Anahtar Kelimeler

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

Hem gerçek hem de objektif yaklaşımın gerçek ilgisini çeken gerçek ve ilginç bir yaklaşım Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? . tanıtımı. Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? , insanoğlunun en erken yaşlarından beri her zaman bizim için önemli bir konudur. Bir insan, yalnızca yaşamında neler olduğunu değil, aynı zamanda çevresini de bilmek isteyen hassas bir varlıktır. Bu, yüzyıllardır sürmekte olan mesajın öneminin kanıtıdır. indirme Haberin yayınlandığı kanallara bağlı olarak sözlü, görsel, yazılı veya tümü olabilir. Örneğin, bir gazete alırken sadece haber alırız, ancak bu üç unsur televizyondaki habere dahil edilebilir. Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? hangi unsuru kullanırsanız kullanın, geneline hitap etmeli ve söylemden uzak bir dilde açıklanmalıdır. indirme

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? her zaman ilginç, önemli veya ilginç bir şey olmalıdır. Prensipte ünlü kelime size şunu hatırlatır: "Bir köpeğin bir kişiyi ısırdığı haber değildir , ancak Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? ısırılan bir köpektir. Ana fikir, haberlerin her zaman ilgi çekici olması ve konunun belirli bir kitleye ilgi duyması gerektiğidir.

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?, özellikle günümüz dünyasında, cahil olmak, yaşamdan uzak durmak, çok hızlı değişikliklerin yaşandığı anlamına gelir. Her gün yazılı, görsel ve sesli yayın ajanslarının sayısı sürekli olarak haberleri yaymakta ve insanları etkinlikler hakkında bilgilendirmektedir.

Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

Her etkinlik için gerçek şu ki, Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? . Rapor edilmesi durumunda veya durumda, genel olarak toplumla ilgili dikkat ve niteliklerin çizilmesi istenir. Bu niteliklere sahip olaylar ve gerçekler haber hikayeleridir. Gazeteciler bunun sadece bir ısırık değil, bir köpek ısırması olduğunu söylüyorlar Gazeteci, bu olayları araştırıp kamuoyuna dönüştüren bir insan. Raportörlerden birinin yoldaki düşüşü rapor edilmezken, diğerinin çöküşü haber değeridir. Bunu belirleyen kriter kamu yararıdır.

Bu Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? hepimiz için yıkıcı oldu.

Bir gece uykusundan sonra, haberler kahvaltı kadar önemlidir.

Haberin var.

Hastane Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? iyi değildi.

Yaşarken, kardeşi dua etti, her zaman geri dönüşünü bekliyordu.

Hala en kötü haberdi.

"Howie iyi bir Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?" demiştim.

"Keşke iyi bir x Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? olsaydı" dedi. Yanındaki muhafızlara.

Şimdi, yalnızca haberlerle uğraşmak yerine, hükümetin, savaşların, gösterilerin acımasızlığını, acı çekmenin dehşetini bizi acımasızca hissediyoruz.

Akşam yemeği için yola çıktık, ancak kötü telefon görüşmesi hayal kırıklığı oldu.

En son Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

"Şimdi kötüler için Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?" Tony dedi.

Betsy'nin heyecan verici Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? Dokunulup dokunmadığını veya kocasının paranoyak olup olmadığını bilmiyorum.

Bu iyi haber bana çok fazla keyif verdi çünkü öğrenmem gerektiğinden emindim.

Hardasaa akşam yemeğinden sonra yarım saat sürer, ancak uyanır ve “Haberler nedir?” diye sorar. sanki halkın geri kalanı liderlerine karşı geliyormuş gibi.

Betsy, kabul ettik çünkü haberlerimizi birisiyle paylaşmak istiyoruz.

Kuzeydeydim, babamın ölümünün haberi duyduğum 1896 yazının son güzel günlerinin tadını çıkardım.

Bu arada, iyi bir Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? başka bir hayat daha yaşamış olmanızdır.

"Umarım iyi haberin vardır" dedi, kapıyı açıp uzaklaşıyor.

Zihinsel Damperliğin tüm çalışmaları, yeni Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? köpekbalığı beslemeden hızla tükendi.

Belki şimdi Youngblood haberlerden uzak duracak ve Howie oyunculuk yapmaktan vazgeçtiğimiz konusunda ısrar ediyor.

Hayatım birçok yönden yayıldı ve kendi dünyamın dışındaki dünyanın haber kapsamına bakmak zorunda kaldım.

Dekanlar harap oldu ve Fred O'Connor geri dönüp haberi öğrendiğinde, genç dostun ayrıldığını da duydu.

Boris, haberin ekiple ilgili neler olabileceğini sordu ve planlarımız hakkında neler söyleyebileceğini sordu.

Hussar'larla karşılaşmadan önce, birkaç asistan hareketin başarılı sonucuna aşinaydı.

Sonunda, “Bu hikayeyi Howie'ye anlatırken odadan çıkmamı ister misin?” diye sordu.

Tipster fazla miktarda Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ? .

Bugünün Bebeklerde ishal nedenleri, tedavisi nasıl olunur ?

"Bilirsin, Ölüm" dedi.

Benzer paylaşımlar